این روزها یک حقیقت انکار ناپذیر در دنیای وب وجود دارد و آن این است که تنها دو مرورگر مطرح یعنی فایرفاکس و کروم در حال رقابت با یکدیگر هستند و بقیه مرورگرها عملا شانسی در برابر این دو ندارند . اینترنت اکسپلورر هم که چند سالیست در حال ادامه دادن سیر نزولی خود است و اگر تا کنون نیز دوام آورده به لطف پیشفرض بودن این مرورگر در سیستم عامل ویندوز است . البته به هیچ عنوان قصد نداریم که بگوییم این دو مرورگر بهترین هستند ؛ چون میدانیم سلیقه کاربران متفاوت است و هر کاربری بنابر نیازهای خود مرورگر مورد نظرش را انتخاب میکند .
در عین حال فایرفاکس نیز در حال باختن قافیه به کروم است . چون به نظر بیشتر کاربران فایرفاکس ، شرکت موزیلا از نسخه ۳٫۶ به بعد تقریبا ضعیف عمل کرده است و در حالی که تغییرات زیادی در رابط کاربری و قابلیت های فایرفاکس بوجود آورده ، اما نتوانسته نیازهای کاربران را بر آورده کند .
در ادامه میخواهیم به ذکر سه قابلیت در مرورگر کروم بپردازیم که در مرورگر محبوب فایرفاکس وجود ندارند.

۱- مرور خصوصی وب ( Private Browsing )

یک مشکل واقعا جالب در بخش مرور خصوصی وب وجود دارد . به شما پیشنهاد میکنم تا هنگامی که تعداد زیادی تب باز کرده اید و در حال انجام کارهای خود هستید ، هوس کنید که با استفاده از قابلیت Private Browsing سری به چند سایت بزنید . بلافاصله که این قابلیت را فعال کنید به شاهکار برنامه نویسان شرکت موزیلا بر خواهید خورد . البته ممکن است در همان لحظه دوست داشته باشید که با یک فروند موشک کروز صاف بزنید ووسط ساختمان اصلی شرکت موزیلا .
واقعا نمیتوان درک کرد که چه اتفاقی می افتد ؟! یعنی اگر ما وسط کار بخواهیم از قابلیت مرور خصوصی وب استفاده کنیم باید کل تب هایی که باز کرده ایم دود شده و به هوا برود ؟؟؟
در مرورگرهای دیگر مثل کروم و اپرا خیلی راحت میتوان از این قابلیت استفاده کرد ؛ بدون اینکه چنین مشکلات عجیب و غریبی پیش بیاید . در کروم یک پنجره جدید با عنوان Incognito Window باز میشود و اپرا نیز یک تب جدید با عنوان Private Tab در اختیار شما قرار میدهد .
اما راه حلی که شما میتوانید از آن استفاده کنید ، افزونه ای ۱۵۰ کیلوبایتی به نام Private Browsing Windows میباشد که میتوانید از پایان همین مطلب دریافت کنید .این افزونه میتواند برای پروفایل مورد نظر شما ، حالت مرور خصوصی را فعال کند . پس از نصب افزونه مذکور ، یک آیکون به Statusbar فایرفاکس اضافه خواهد شد .

با کلیک بر روی این آیکون ، پنجره جدیدی باز شده که از شما درخواست انتخاب پروفایل مورد نظرتان را دارد . برای راحتی کار میتوانید یک پروفایل جدید به نام private ( همه حروف ها کوچک باشند ) بسازید تا یک جلسه ( Session ) با حالت مرور خصوصی در اختیار داشته باشید .

۲- تغییر مکان دکمه منوی فایرفاکس

شاید این مورد زیاد کاربردی نباشد ولی برای کسانی که به دکمه آچار کروم عادت کرده اند ، این مورد علاوه بر سرگرم کنندگی میتواند کاربردی هم باشد . دکمه آچار کروم در سمت راست قرار دارد و به راحتی در دسترس قرار میگیرد ( مخصوصا برای افراد راست دست ) . اگر شما هم از محل قرار گیری دکمه نارنجی رنگ فایرفاکس رضایت ندارید بهتر است به این راه حل توجه کنید .
افزونه ای به نام Movable Firefox Button میتواند مشکل شما را خیلی راحت حل کند . ابتدا این افزونه را از پایان همین مطلب دانلود کرده و نصب کنید . پس از ریست کردن فایرفاکس متوجه کوچک شدن دکمه منوی فایرفاکس خواهید شد . حالا میتوانید به روش زیر مکان این دکمه را تغییر دهید .

کافیست در یک جای خالی در نوار تب ها راست کلیک کرده و گزینه Customize را انتخاب کنید .

اکنون دکمه منوی فایرفاکس را با کلیک چپ موس گرفته و به سمت راست انتقال دهید .

۳- امکان کار کردن با چند تب ( Multiple Tab )
شاید شما هم مثل من باشید که گاهی اوقات قصد انجام عملی بر روی چند تب به صورت همزمان را دارد . مثلا اینکه این چند تب را به صورت همزمان ببندیم و یا آنها را به یک پنجره جدید منتقل کنیم . هنگام کار با کروم خیلی راحت میتوانید این کار را انجام دهید ولی در فایرفاکس نه . برای انجام این کار میتوانید از افزونه Multiple Tab Handler استفاده کنید . برای شروع بهتر است از انتهای این مطلب ، افزونه مذکور را دریافت کرده و نصب کنید . پس از ریست کردن فایرفاکس این قابلیت فعال شده است و میتوانید از آن استفاده کنید . برای انتخاب چند تب نیز کافیست کلید کنترل را نگه داشته و روی تب های مورد نظر خود کلیک کنید .
کارهای زیادی را با این روش میتوانید روی تب های انتخاب شده انجام دهید . مثل بارگذاری مجدد ، بستن ، انتقال به پنجره جدید ، Pin و Unpin ، بوکمارک و … .

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
منبع:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]